Modest Fashion Nedir? Nereye Gidiyor?

Bu giyim tarzının tercih edilmesinin sebebi dini ve geleneksel tercihler ile birlikte mütevazi görünüme sahip olmak istemek de olabiliyor. Modest alana yönelen tasarımcıların, modest giyinen sosyal medya fenomenlerinin artması ile birlikte modest ürünleri daha fazla görmeye başladık. Mütevazi moda kelimesi ABD’de ayda 8000’den fazla google araması alıyor. Ülkemizde sosyal medyanın da etkisi ile bu moda akımını benimseyen insan sayısı her geçen gün artıyor.

Tesettür modası olarakta anılan modest giyim sade ve şık hareketlerle ön plana çıkıyor. Artık lüks markalar mütevazi modaya öncülük ediyor. Önemli dünya markalarından Valentino lüks uzun kapalı elbiselerle bilinmekte ve bu tarzda tasarımlar yapmaktadır.
 
Dolce&Gabbana 2016 yılında başörtüsü ve abaya tasarımlarında düğmeye bastı.Yeni dönemde mütevazi ve lüks stiller yüksek yakalı ve uzun yakalı giyim %50 artış gösterdi. İngiltere’de Zara, Vero moda River Island tarafından gerçekleştirildi. Maksi boy etekler büyük Pazar alanı oluşturdu.
Sunday Times Suudi Arabistan’da geleneksel kıyafetlerde değişimler olduğunu belirtmiştir. Çünkü artık tasarımcılarda geleneksel giysilere hareket getirdiler. Artık siyahtan ziyade daha cesur renkler tercih ediliyor.

 

Modest mayolar batı için yeni bir fırsat olarak gürülmekte. NIKE Pro Hicab’ı piyasaya sürdü.
 
 
2014 yılında DKNY Ramazan koleksiyonunu oluştururken, 2015 de H&M ilk başörtülü giyim modeli Mariah IDRISS’yi seçti.
 
 2017’de Londra ilk Modest Moda Festivaline ev sahipliği yaptı.
Son dönemlerde ise Halime Aden tesettür mankeni olarak tüm dünyada tanındı ve ünlü markaların yüzü oldu. 2018’de Vogue dergisinde kapak kızı oldu. 
Artık Londra gibi ülkelerde bile son yıllarsa uzun salaş kıyafetler tercih ediliyor. Mütevazi moda kelimesi 149 milyon dan fazla Google araması alıyor. Pinterestte ise 2019 başından bu yana %500 oranlarında artış  olduğu gözlenmektedir. Youtube sosyal medya siteleri, sokak koleksiyonları kısacası artık her alanda mütevazi moda kavramına rastlayabiliyoruz.

Mütevazi Kıyafet Nereden Alınır?

Artık hem tasarımcılar, hem sokak markaları hemde mütevazi medya  alişverişlerde etkili oluyor. H&M 2018’de LTD adıyla modest koleksiyon yayınladı.


 

Yorum Yap

Not: HTML desteklememektedir!