Kış için Muhafazakar Moda ipuçları



İstanbul semalarına kış gerçek anlamıyla hala daha gelemedi ama ülkemizin doğu kesimleri kışı hakkıyla yaşıyor diyebiliriz. Sıcaklıklar düştü, hava inceden ısırıyor. Modest giyinen biri olarak stil ve konfor arasındaki dengeyi tutturmaya çalışıyorsunuz tıpkı diğer herkes gibi.
 
Eğer kış kombinleri ve böyle soğuk havalarda ne giyilmesine karar verme konusunda iyi değilseniz hemen 5-6 dakikada okuyabileceğiniz, çok değerli bilgiler paylaşacağım ve çok eğlenceli bulacağınıza inandığım bu yazımı mutlaka okuyun.
 
Biz size yardım etmek için buradayız.

 
İpucu 1 – Kat kat kat (bkz: Lahana)
 
Muhafazakar moda ile ilgili çok iyi bir haberim var, zaten örtünmek ısınmayı da beraberinde getiriyor. Örneğin, şık bir görünüm için uzun bir tunik veya uzun maksi bir elbisenin altına tayt ve hatta kot pantolon giyebilirsiniz. Bunu yaparken sadece şık değil aynı zamanda sıcacık da kalacaksınız Kendinizi sıcak tutmanız daha da önemlidir.
 
Buradaki çokomelli nokta, soğuk havayı hafife almamak. Ve daha da önemlisi, modest bir giysinin ne kadar ısınma sağladığını abartmamak.
 
Mesela bir Abaya’yı düşünün örneğin Liolle’nin muhteşem Pembe Brush Abaya’sı veya diğer abayalarımız. Tüm vücudunuzu boyundan aşağıya doğru kaplar, bu da soğuk hava için başka bir şey giymeniz gerekmediğini düşündürebilir. Aslında tercihiniz çok kişinin de tercihi olan ince veya nefes alabilen malzemelerden yapılmış bir abaya ise bu durum soğuk havayı biraz fazla hissetmenize sebep olacaktır.
 

Bu senaryoda, abaya, soğuğu önlemek için giymeniz gereken birkaç katmandan sadece biridir. (bkz. Lahana yaprağı)

 
İpucu 2 - Ağır etekler candır!
 
Tek etek giyerek çıkmakta kararlıysanız, kışın getirebileceği hava koşullarındaki ani değişiklikleri dikkate almanız gerekir.
 
Güçlü bir rüzgarın gelip eteğinizi havalandırmasını istemeyiz. Hatta hafif bir esinti de hafif bir eteğin kolayca kalkmasına sebep olabilir.
 

Kışın da hafif ve havadar bir tarz takınmak çok güzel olabilirdi ama… Açıkçası öyle bir etek bulmak pek kolay değil, belki kumaş teknolojilerinin gelişip astronot kıyafeti malzemesinden falan bir etek yaparlarsa neden olmasın. İdeal olarak, giydiğiniz, giyeceğiniz tüm etek ve elbiselerin rüzgarlı havaya dayanacak daha ağır bir malzemeden yapılması tercih sebebiniz olmalı. Bu konuda bence bir numara trikolar. Yeni yeni moda olmaya başlayan scuba kumaştan ürünler de denemeye değer bence.
 
Ne yazık ki, rüzgârın triko etekten bile daha güçlü olduğu zamanlarda ise artık etekler seçenek olmaktan çıkıyor. Bu durumda, hava biraz daha ısınana kadar salaş bir kot pantolon, kalın pantolon veya benzeri bir şey giymelisiniz mesela ipucu 1’i hala uygulayabilirsiniz.

 
İpucu 3 – Kışın botlar bize can yoldaşıdır - GERÇEK ANLAMDA :)
 
Botlar örtülü giyinen muhafazakar kadınlar için genellikle iyi bir seçimdir. Çünkü gerektiğinde bilekleri örtmek için mükemmeldir hatta botlarınız bileklerinizi örttüğünde, size biraz daha kısa etekler giyme seçeneği kalabilir.
 
Kış geldiğinde botlar bir anda en iyi arkadaşınız oluverir.
 
Bot kullanarak stili işlevsellik ile birleştirmek gerçekten çocuk oyuncağı. Maksi bir elbise veya bir abaya ile uyumlu bir botunuz varsa bu ikili mükemmel bir şekilde kombinlenebilir. Bununla birlikte, kalın tabanlı bir bot ek koruma da sağlayacaktır.
 
Mesela olaya bir de şu açıdan bakmak lazım;
 
Dalgın dalgın yolda yürürken gizli buzlanmaya denk gelebilir ve kayabilirsin.
 
Bu sırada ne giymiş olmayı tercih ederdin?
 
A- Kolayca kayan ve bileklerinizi korumayan bir çift terlik?
B- 360 derece destek sağlayan ve istenmeyen bükülme ve kaymayı önleyebilen bir çift bot? 
Tabii ki B bot olacak. A şıkkında bahsedilen ve hiç sıcak tutmayacak ve %50 ye varan indirimli harika terlikleri yazın sıcağında giymek için zulaya atayım dersen Sokak Terliği - namı diğer Mule - kategorisi linkini de şuraya bırakayım -> Gootrend.com/terlik
 

 

İpucu 4 - Atkılar bir elbise ile iyi gider (ve sizi de sıcak tutar)
 
Muhafazakar kardeşler, ablalar; başörtüsü, şal veya eşarp takacak büyük bir kalabalığız evet. Bu ipucu sizin için pek geçerli değil, çünkü başörtümüz kışın başımızı ve boynumuzu sıcak tutmak için fazlasıyla yeterlidir. Eğer yetmiyorsa iki tane üst üste takalım mesela olmaz mı.
 

Bu ipucumuz daha çok kapalı giyinmeyi seven açık kardeş ve ablalarımız için.
 
Tabii ki, atkılar ve şallar kış giyimi için iyi bir seçimdir. Ama hangi şal? OMUZ ŞALI. Sonuçta bu parça ve atkı benzer işlevleri olan ve kışlık bir giysi olarak özel olarak tasarlanan parçalardır.
 

Buradaki en temel nokta, atkınızın veya şalınızın giydiğiniz trençkot, ceket veya kaban ile iyi anlaştığından emin olmaktır. Amacınız konfor ve zerafet arasında bir denge bulmaktır. Ağır bir yün atkı kışın harika hissetirebilir. Ancak, bir abaya ile giymek, doğru görünmeyen büyük bir çatışmaya yol açabilir ve bu ne perhiz dedirtebilir.
 
Eşarp takmak istiyorsanız elbisenizin üzerine bir ceket giymenizi öneririz. Bu, ceketin yakalarını dik tutup biraz daha sofistike bir görünüm için eşarbınızın altını doldurabileceğiniz anlamına gelir.
 
İpucu 5: Kabanın kemerini sıkın!
 
Daha uzun kaban veya ceketler, muhafazakar moda camiası söz konusu olduğunda size bir dizi seçenek sunar.
 
Örneğin, uzun bir kabanı vurgulamak için bir kemer kullanabilirsiniz.
 

Bu daha daralan orta kısım, paltoyu pratik olarak bir anda sihirli değnek gibi uzun bir elbise haline getirir. Aynı zamanda kemer kabanın sizi sarmasını sağlayarak sıcaklığı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar.
 

Eğer bu seçeneği seçecekseniz, uzun kabanın altına ekstra bir elbise giymenizi önermiyoruz. Bunun yerine, uzun kollu bir üst – mesela tunik ile pantolon giyebilirsiniz.
 
Sonuçta, ceketin kendisi de elbise ile aynı işlevi görecektir.
 
İpucu 6 – Havalar gerçekten soğuduğunda önceliği sağlığınıza verin


 
Bazen stilin ikinci plana atılması gerekir gerekebilir. Evet yanlış duymadınız.  Havalar memleketin bazı bölgelerinde henüz çok ısınmamış olabilir ama bu yakın zamanda bulunduğunuz yerin de soğumayacağı anlamına gelmiyor. Zaten her yerde salgın var çok dikkat edelim. Mesela çok çılgın bir soğukta dışarıya adım atmanız gerekiyorsa, tabiki de stilden biraz taviz verebilirsiniz. Çevrenizdekiler ne düşünürse düşünsün, boş verin sağlığınız, konforunuz ve sıcaklık öncelikleriniz olsun.
 
Burada anlatamaya çalıştığım nokta, kendinizi moda uğruna riske atmamanız gerektiğidir. 
 
Mütevazı kıyafetler şık kış görünümleri için çok uygundur.
 
Tüm muhafazakar moda ihtiyaçlarınız için aslında doğru yerdesiniz, ana sayfamızdan gezmeye devam edebilirsiniz --> Ana Sayfa
 
Kısaca Gootrend.com’u özetlemek gerekirse modern muhafazakar yani modest giyim ürünlerinden oluşan geniş bir ürün yelpazemiz var. Doğru ürünleri seçerseniz soğuk havalarda da favorilerinizden biri olacak bir kombini çok kolay bir araya getirebilirsiniz.
 
Harika kış kadın giyim parçalarını keşfetmek için hemen yeni gelenlere göz atın.

Yorum Yap

Not: HTML desteklememektedir!